Lekcja 2 – Od czego zacząć automatyzację testów?

automatyzacja testów - jak zacząć Spis treści

Istnieje wiele teorii na temat tego w jaki sposób rozpocząć naukę pisania testów automatycznych. W większości przypadków najlepiej sprawdza się przyswojenie najbardziej podstawowej teorii i szybkie przejście do wykonywania ćwiczeń praktycznych.

Rodzaje testów automatycznych

Testy automatyczne (i manualne) możemy podzielić pod względem kilku kryteriów w wyniku czego możemy wyróżnić między innymi następujące typy testów:

  • funkcjonale i niefunkcjonalne
  • jednostkowe, integracyjne, systemowe i akceptacyjne
  • białoskrzynkowe i czarnoskrzynkowe
  • regresyjne i retesty
  • interfejsu użytkownika i API

Automatyzacja testów aplikacji webowych

W aplikacjach webowych (internetowych) najczęściej automatyzowane są regresyjne testy funkcjonalne interfejsu użytkownika. W praktyce ich działanie polega na symulowaniu typowych zachowań użytkownika na stronie internetowej takich jak odnajdywanie poszczególnych elementów, klikanie czy wpisywanie danych w formularzach. Następnie rezultat jest porównywany z oczekiwanym i jeśli jest zgodny to dany test jest zaliczony.

Narzędzia do automatyzacji testów

Powstało wiele rozwiązań pozwalających tworzyć webowe testy automatyczne, jednak praktycznie każde z nich wykorzystuje do działania narzędzie Selenium Webdriver, które pozwala na interakcję pomiędzy testem a przeglądarką internetową. Warto także korzystać z dodatkowych narzędzi wspomagających uruchamianie testów, weryfikacją wyników czy tworzenie raportów.

Jaki język programowania wybrać?

Selenium Webdriver wspiera następujące języki programowania: Java, Python, C#, JavaScript, Ruby i Perl. Przykłady w tym kursie wykorzystują Javę, jednak wiele komend czy konstrukcji programistycznych jest uniwersalnych, więc wybór innego języka, który bardziej nam odpowiada nie powinien sprawić większych problemów.

Podsumowanie

Nauka pisania testów automatycznych wymaga poświęcenia większości czasu na wykonywanie ćwiczeń praktycznych. Całkowita rezygnacja z przyswajania zagadnień teoretycznych nie jest jednak wskazana, ponieważ może prowadzić do powielania błędnych wzorców w kolejnych automatyzowanych testach.


Udostępnij

comments powered by Disqus